Jak na domácnost bez odpadu

Zcela jistě jste už někde zaslechli, že oceány a půda jsou plné plastu a jiného odpadu vytvořeného lidmi. Je to opravdu tak vážné nebo je to zase jen nafouklá bublina ekologů?

Prvně se pojďme zamyslet, od kdy se vlastně používají plasty a jiný nerozložitelný obalový materiál. Není to zase tak dávno, psal se rok 1862, když na průmyslové výstavě v Londýně představil pan Alexandr Parkesin hmotu s názvem parkesin. Tenkrát neměl ještě ani tušení, jak jeho vynález poznamená svět. Tento materiál Nathaniel Wyeth zdokonalil a od roku 1978  se setkáváme s PET lahví jakožto láhví na limonádu s kolovou příchutí. Dnes už máme k dispozici mnoho druhů plastů v nespočetném množství druhů výrobků. Mnoho z nich se jednou použije a pak skončí na skládce nebo v lepším případě v kontejneru na tříděný odpad. Avšak ne všechny plasty je možné recyklovat, a když ano, tak pouze v omezeném množství opakování, protože jejich kvalita se postupně snižuje. Schválně na chvilku přestaňte se čtením a rozhlédněte se, kolik věcí (i drobností, včetně oblečení) je kolem vás z plastu? 

A jak to bylo s obaly dříve, když ještě nebyl k dispozici tento zázračný materiál? Stačí se poptat našich prarodičů a praprarodičů, jakým způsobem žili oni. V domácnostech používali na nákup plátěnou tašku snad do roztrhání, protože bylo zbytečné pořizovat novou, a tak stávající tašku zdobil nespočet záplat. Mléko bylo ve vratných skleněných lahvích, které se naplňovaly stále dokola, dokud se nerozbily. Pro mouku se chodilo k mlynářovi do vlastních pytlů. Téměř vše potřebné si pěstovali, zavařovali, sušili, fermentovali... Zbytky jídel se krmila zvířata nebo skončily na hnoji (příp. kompostu). Na podzim byla vždy zabijačka, kdy se využilo všechno z daného zvířete, nic nepřišlo na zmar. Jedlo se sezóně. Oblečení měl každý jen tolik, aby jej mohl prostřídat, když se pralo. Sváteční šaty byly povětšinou jedny či dvoje. Stále se zašívalo. Neplýtvalo se. Nebylo čím plýtvat. 

mouka

A jak je to dnes? Jíme exotické potraviny z krajů za oceánem. Když je náhodou nestihneme sníst a zplestnivý, nic se neděje, v obchodě si koupíme další. Máme plné skříně oblečení, často podle poslední módy, abychom šli s dobou. Mnohdy máme jedno oblečení na sobě pouze jednou. Potraviny jsou plné umělých konzervantů, aby dlouho vydržely daleké cesty. Zeleninu a ovoce máme k dispozici po celý rok, protože je k nám sváženo z celého světa. Mnohdy si však některé potraviny ani nekoupíme, protože mají pomačkaný obal skrz převoz. Aby se tomu předcházelo, jsou potraviny baleny do mnoha obalů, o kterých koncový zákazník nemá většinou tušení. Odpadkový koš vynášíme několikrát týdně, protože je hned plný a my doma chceme mít uklizeno. Ale když se rozhlédneme na ulici nebo v přírodě, tam už tolik uklizeno není... 

snidanova_lahev

Ale příroda by chtěla mít také uklizeno. Příroda si vždy poradí, ale není jisté, jestli lidé toho budou součástí. Příroda nepotřebuje lidi, lidé potřebují přírodu. Pojďme drobnými nenásilnými krůčky být více jako naši předkové. Máme k tomu lepší prostředky, nemusíme žít v nouzi jako mnohdy oni. Neznamená to omezování se. Znamená to být otevřen změně. Nebo o tom alespoň začít přemýšlet. 

brčka

Jak začít produkovat méně odpadu? Zkuste se podívat do svého odpadkového koše, od jakých potravin a výrobků tam máte obaly. Jaký druh obalů je tam nejčastěji? Pro začátek je dobré pořídit si látkové pytlíčky či pytlíky ze záclonoviny a nakupovat ovoce, zeleninu a pečivo do nich. Některé potraviny ani není potřeba dávat do pytlíků - třeba banány. Také je dobré nosit s sebou vlastní láhev, kterou si vždy znovu naplním. Svačiny lze balit do voskovaných ubrousků nebo do látkových kapsiček. Papírový kapesník lze nahradit kapesníkem látkovým. Místo jednorázových kuchyňských utěrek můžete využít rozstříhané staré oblečení nebo staré škaredé utěrky či ručníky, které lze prát a opakovaně tak znovu využívat. Kompostujte nebo využívejte popelnici na bio odpad. Také se podívejte do koupelny a do své šatní skříně. Opravdu všechno co tam mám potřebuji a plně využívám? Existuje nějaká šetrnější alternativa k daným výrobkům? 

odlicovaci_tamponky

Přijďte si o tom s námi popovídat do bezobalového obchůdku s kavárnou Kafe bez Obalu, který se nachází na ulici K. H. Borovského 1566. Bezobalový obchod nabízí sypané potraviny do vlastních nádob, ale i stáčené oleje a stáčenou ekodrogerii a další drobné vychytávky do domácnosti. Uvítáme také vaše návrhy, co dalšího byste rádi bezobalově nakupovali. A třeba i společně přijdeme na to, jak právě vy můžete nenásilně začít snižovat počet procházek směřujících k popelnici. 

bonboniera_2_1

Zdroje:

http://www.ped.muni.cz/wtech/petrik/pracestechnickymimaterialy/plasty/historieplastu.html

www.samosebou.cz/2018/10/25/5-zajimavosti-o-pet-lahvich

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení